turkish turkish Sağlığınız bizim için önemlidir. 444 6 112 info@ozelletoonhastanesi.com.tr
Fethiye'nin İlk
Özel Hastanesi

Meme Kanseri

Meme kanseri kadın kanserleri arasında en yaygın olan ve en sık ölüm nedeni olan kanserdir. Nadir olarak erkeklerde de meme kanseri görülmektedir. Her 100 kadına karşılık 1 erkek meme kanseri tanısı almaktadır.

Meme kanseri belirtileri arasında meme ucundan akıntı gelmesi, şekil bozukluğu, meme ve koltuk altı bölgesinde şişlik / ele gelen sertlik, meme dokusunda ağrı hissi, halsizlik, kilo kaybı, meme başında soyulma ve döküntü, meme başında çökme, renk değişimi gibi semptomlar yer alır.

Meme kanserinin tanısı ne kadar erken koyulursa tedavi şansı bir o kadar yüksek olur. Dolayısıyla meme kanseri riskine karşı 20 yaşından sonra her kadının, adet döneminin sonra ermesinin ardından geçen ilk haftada elle meme muayenesi yapması gerekir. 40 ila 69 yaş aralığındaki kişilerin ise meme kanseri kontrolü için yılda bir kez mammografi çektirmeleri önerilir.

Erkeklerde meme kanseri belirtileri de kadınlardakine benzer özelliktedir. Erkeklerde meme kanseri belirtileri çoğunlukla meme ucundan salgı gelmesi,meme ucunda kızarıklık gibi semptomlara yol açar.

Meme kanseri, genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak oluşur. Ailede meme kanseri öyküsünün bulunması, kişinin meme kanserine yakalanma riskini arttırır. Ayrıca şu risk faktörleri de meme kanseri nedenleri arasında sayılabilir; Radyasyona bağlı kalmak, hiç emzirmemiş olmak, obezite, ileri yaş, uzun süre doğum kontrol ilacı kullanmış olmak, memede yağ dokusunun az olması, menopoz döneminden sonra uzun süre hormon kullanmak.

20 yaşından sonra her kadının, ayda bir kez memesini el ile muayene etmesi gerekir. Meme dokusunda, meme başında farklılık olması ya da memede ağrısız şişlik fark edilmesi durumunda hızla hekime başvurulmalıdır. 40 yaşından sonra ise tüm kadınların en az yılda bir kez mammografi çektirmesi, erken tanı açısından büyük önem taşır.

Hekim gerekli gördüğünde mammografi, ultrason, PET, MR, çekilmesini ya da biyopsi yapılmasını talep edebilir.

Meme kanseri tedavisinde öncelik meme dokusunun korunması olsa da gerekli durumlarda mastektomi işlemi ile meme dokusu tamamen alınabilir. Cerrahi girişimin ardından radyoterapi ve kemoterapi uygulanması gerekebilir.

Fethiye’de konumlanan hastanemizde tüm tetkik ve tedavileriniz uzman doktorlarımız tarafından yapılmaktadır. Fethiye iklimi ve doğal güzellikleri açısından insanların sıklıkla tercih ettiği bir tatil noktası olarak biliniyor. Siz de tatil planlarınızı yaparken aynı zamanda sağlık taramasından geçerek sağlığınıza dair tedbir alabilirsiniz.